Blog


Vítejte na našem blogu. Pravidelně zde každý měsíc píšeme o tématech souvisejících s mindsetem, komunikací a leadershipem. Kromě toho také sdílíme tipy na efektivní cestu seberozvojem a novinky
z naší firmy i tyrkysového leadershipu obecně.


Nebo přímo z článků:

Čtyři komunikační přešlapy, kterými spolehlivě odradíte každého kandidáta

Čtyři komunikační přešlapy, kterými spolehlivě odradíte každého kandidáta

Přilákat talentované kandidáty se v posledních letech stává poměrně náročnou disciplínou. Když už se do toho pustíte, dbejte na to, abyste své potenciální kandidáty zbytečně neodradili během výběrového řízení. V tomto článku se podíváme na čtyři nejčastější komunikační přešlapy, které k tomu mohou vést.

VIDEO: Malé experimenty jako klíč k růstu

VIDEO: Malé experimenty jako klíč k růstu

Změnu vnímáme jako něco velkého. Je to v našich očích taková magie. Najednou si všimneme, že se člověk, kterého dobře známe, chová úplně jinak. Najednou třeba při konfliktu nekřičí, ale mlčí. Nebo si klademe otázku, jak se to stalo, že náš soused má najednou, jakoby ze dne na den o deset kilo míň?! Změna se ale skutečně neděje přes noc. K opravdové a trvalé změně, zejména pokud přijde na změnu vzorců chování, dochází vždy postupně po malých částečných úpravách. To, jak změnu vnímáme jako něco velkého, nás činí méně odvážnými se do ní pustit. V říjnu měl náš Šimon možnost vystoupit na TEDx konferenci na své Alma Mater UNYP v Praze a představit publiku v rámci svého talku koncept malých experimentů a toho, proč jsou klíčem ke smysluplnému a udržitelnému růstu. A to je rozhodně An Idea Worth Spreading. Tak nečekejte a hned si ho pusťte!

Jak (ne)mluvit tak, aby druzí chtěli poslouchat

Jak (ne)mluvit tak, aby druzí chtěli poslouchat

Mluvení před publikem je velká věda. O dost větší, než by se mohlo zdát. A je úplně jedno, zda prezentujete kolegům výsledky svého týmu, přednášíte návrh před boardem, nebo mluvíte k publiku na konferenci. Máte skvěle připravenou prezentaci, kvalitní obsah a spoustu úderných myšlenek, které chcete předat. Bylo by škoda tohle všechno kompletně zabít špatnou formou. Ale vězte, že přesně tohle se děje až překvapivě příliš často. Určité formě veřejného mluvení se nevyhne téměř nikdo z nás. A pokud náhodou máte práci, při které nepotřebujete souvisle dlouhodobě mluvit k větším skupinám lidí, ani tak článek ještě nezavírejte. Existují totiž určité nešvary, které se promítají i do běžné konverzace a činí z našeho projevu pro posluchače někdy až nepříjemnou záležitost. Na co si tedy dát pozor a jak mluvit tak, aby druzí chtěli poslouchat?

Motivace, disciplína a jak nás ženou vpřed

Motivace, disciplína a jak nás ženou vpřed

Slova jako cíl, plán, nebo ukazatel pokroku patří dnes do slovníku asi každého z nás. Je jedno, jestli působíte ve výrobě, pracujete v kanceláři, vlastníte firmu nebo teprve studujete. Všichni víme, že je důležité vědět, kam jdeme, protože tím minimalizujeme riziko, že náš čas a úsilí vynaložíme zbytečně. Správně stanovený cíl je ale teprve začátkem cesty. Je důležité zajistit, abychom se na ni nejenom vydali, ale abychom na ní setrvali, drželi tempo a hýbali se, byť někdy pomalu, ale jistě směrem k vytoužené destinaci. Jakmile už se na cestu vyprávíme, velkou roli v našem setrvání na ní hrají motivace a disciplína. Dvě síly, které nás pohání kupředu, i když každá trochu jiným způsobem. Nevyplatí se spoléhat jen na jednu z nich, lepší strategií je seznámit se s oběma a umět je účelně využívat podle situace.

(Ne)komunikace ve firmě

(Ne)komunikace ve firmě

Jak byste ohodnotili komunikaci ve svém týmu nebo celé firmě? Možná si říkáte, že funguje skvěle. Máte nastavené komunikační kanály, všichni znají společné dohody jak a kde co řešit a když někdo bude mít dotaz, dveře jsou otevřené. Stačí se zeptat. Možná to ale není všechno tak jednoduché. Co když se vaši lidé bojí otázku vznést? Mají snad strach z vás jako lídra? Odpověď nejen na tuto otázku v dnešním článku přináší Maja Bourková, rozmotávač myšlenek a průvodce podvědomím pro osobní i profesní život. Koučka a facilitátorka firemních kruhů, která se specializuje mimo jiné i na práci s emocemi ve firmě.

Dvakrát mlč, jednou mluv aneb zdrženlivost v komunikaci

Dvakrát mlč, jednou mluv aneb zdrženlivost v komunikaci

Mluviti stříbro, mlčeti zlato. To je věta, kterou už každý z nás někdy slyšel. Málokdo se podle ní ale opravdu řídí. A tak někdy mluvíme dřív, než myslíme. A dost často to má katastrofální důsledky. Zdrženlivost nebo jednoduše umění mlčet je základní komunikační dovedností, která vás nejen uchrání před přešlapy zaviněnými zbrklostí, ale pomůže vám také prohloubit konverzaci jako takovou a vaše vztahy s druhými. Co tedy zdrženlivost je a jak ji aplikovat v komunikaci?

VIDEO PODCAST: Jak motivovat a vzdělávat zaměstnance a zároveň nezapomínat na sebe

VIDEO PODCAST: Jak motivovat a vzdělávat zaměstnance a zároveň nezapomínat na sebe

Proč je důležité interní vzdělávání a seberozvoj? Co je třeba si uvědomit, než k nim přistoupíte? Jak k nim motivovat své zaměstnance i sám sebe? Kolik času bychom jim měli věnovat? Jak měřit výsledky a jejich reálný dopad? Na všechny tyhle otázky odpovídal Šimon Steffal, náš CVO v podcastu DoToho! s Janem Coufalem. Hlavním tématem byla motivace a vzdělávání zaměstnanců.

Informace jako negentropie

Informace jako negentropie

Jako podnikový architekt si Tomáš Havrda všímá, jak s narůstající velikostí firem roste jejich vnitřní neuspořádanost (entropie). Firmy zvyšují počet klientů, zaměstnanců, manažerů, procesů, dokumentů, cílů, technologií, dat, dodavatelů, produktů a služeb, legislativních požadavků... S tím roste objem firemní komunikace. Proto je v podnicích potřeba dbát na práci s rychle rostoucím počtem informací, který růstu neuspořádanosti zabraňuje (negentropie). Až potud je všechno v pořádku. Co už je ale problematičtější je situace vně těchto firem. Pokud firmy rostou, mají čím dál větší vliv na svá okolí. Může se stát, že si dokáží prosadit zájmy, které jdou na úkor ostatních, méně úspěšných firem. Ale i na úkor veřejnosti. Proto vznikl tzv. nefinanční reporting v rámci ESG (Enviromental, Social Governance), ve kterém mají firmy větší povinnost informovat veřejnost o způsobech svého řízení a o svých aktivitách v sociální oblasti a o svých aktivitách k životnímu prostředí.

Pozorujete, interpretujete nebo hodnotíte?

Pozorujete, interpretujete nebo hodnotíte?

Každý, kdo jako dítě nebo mladý dospělý sledoval seriál Věřte, nevěřte, dobře ví, že věci nejsou vždycky tak, jak se zdají. Ale možná vás překvapí, že ani v „objektivní realitě“ mimo seriál věci dost často nejsou takové, jaké se zdají právě nám. Na svět kolem nás totiž neustále pohlížíme skrze sérii filtrů a pokřivených skel neviditelných brýlí, které nám sedí neustále na nose. A ty jsou u každého člověka unikátní. Nasazuje nám je zkušenost, životní zážitky a proces učení. Ty všechny přidávají v průběhu let kousky do mozaiky neviditelné skleněné vitráže, která pak barví svět, jež skrze ni pozorujeme do různých odstínů. (1) Navíc nám náš mozek někdy trochu lže, aby si usnadnil práci. Takže, vidíme nějakou věc, něco si o ní myslíme, ale zároveň existuje velká pravděpodobnost, že někdo jiný vidí tu stejnou věc úplně jinak. (2) Jak se potom máme jeden s druhým domluvit?

Kouč, mentor nebo terapeut? Jak si správně vybrat?

Kouč, mentor nebo terapeut? Jak si správně vybrat?

Chcete se v životě nebo v kariéře posunout, zlepšit a kontinuálně na sobě pracovat a rozhodli jste se nechat se v tom vést odborníkem. Jasné je, že si musíte lidsky sednout. Co vás ale může zaskočit, je náročnost výběru toho správného profesionála. Ten je totiž naprosto klíčový z hlediska výsledků, kterých chcete dosáhnout. Měli byste oslovit kouče, mentora, nebo snad terapeuta? Každý z nich totiž pracuje jinak, a hodí se pro jiný typ práce na sobě. Jaké jsou tedy hlavní rozdíly?

Komunikační výzvy 21. století

Komunikační výzvy 21. století

Komunikace je klíč. Aspoň tak zní notoricky všeobecně známé klišé, které možná i někteří z nás aspoň občas rádi nabídneme jako univerzální radu někomu, kdo řeší neshody, konflikty, nebo jiné problémy, typicky ve vztazích s ostatními. A tak by se mohlo zdát, že v době, kdy jsme neustále online a druzí jsou doslova jen jednu zprávu daleko, bychom přece měli být úplně bez problému, ne? Jenže - chyba lávky! Nestačí jen nějak komunikovat. Je potřeba komunikovat správně a dobře a také mít na paměti, že i když jsme ve spojení daleko víc, než tomu bývalo kdy dřív, pořád existují výzvy a typické nešvary, které mohu našim mezilidským vztahům zavařit, a komunikaci mezi námi pořádně zkomplikovat. Čemu tedy čelíme a na co si dát pozor při komunikaci v 21. století?

Leadership & tyrkysová firma: Jak to jde dohromady?

Leadership & tyrkysová firma: Jak to jde dohromady?

Když jsem založil Mindset Mentors, měl jsem nejen o podnikání velmi naivní představy. Vybaven omezeným množstvím zkušeností a zaručených rad z knih o leadershipu, jsem se směle pustil do budování firmy, kterou jsem chtěl položit na principech svobody, silných stránek, společné vize a zvědavosti. Od dětství jsem měl vždy velmi silnou potřebu svobody - ve škole to vytvářelo zajímavé konflikty s autoritou systému, který už tehdy nedával moc smysl, v pracovním světě jsem pak hodně narážel s mojí oblíbenou otázkou “Proč…?”, kterou jsem pokládal vždy, když mi nebyly jasné důvody nějaké činnosti. To pak zcela přirozeně vedlo k tomu, že jsem Mindset Mentors přivedl v legální existenci již s tím, že to bude svobodná firma. To přece musí chtít každý, ne?


Odebírejte novinky ze světa komunikace! 

A jak je u nás na Instagramu?


Změňte to.