Blog
Jak vám reflektivní setkání pomohou k vyšší efektivitě a jak je dělat správně
Po každém zdárně dokončeném projektu následuje oslava. Proti tomu nic nenamítáme. Ale pokud chcete z dlouhodobého hlediska růst a pracovat stále více efektivněji, zvažte zařadit do svých procesů ještě jedno setkání. Než se vydáte dál směrem k novému projektu, ještě se krátce ohlédněte za tím právě odškrtnutým. Pravidelná reflexe práce, úkolů, zvolených postupů a spolupráce totiž značně přispívá nejen k soudržnosti týmů, ale umožňuje vám přesně identifikovat best practices a oblasti pro zlepšení.
Talent management: Poznejte, jaké máte ve firmě talenty
Motivace zaměstnanců, zvýšení efektivity práce, nábory nových tváří, budování sebedůvěry leaderů i konkurenceschopnosti celého vašeho týmu. S tím vším může vaší firmě pomoci moderní talent management. O co se jedná a proč byste jeho principům měli věnovat pozornost? To vám v rámci naší spolupráce prozradí společnost TALENT KOMPAS, která vyvíjí produkty v oblasti talent managementu, leadershipu a osobního rozvoje.
Mapa není terén, aneb proč nespoléhat na autopilota
Už se vám někdy stalo, že jste se v neznámém prostředí nechali vést navigací a skončili jste někde bezradně v poli? Možná jste na základě pozorování okolí měli pochybnosti o správnosti trasy, ale rozhodli jste se přesto důvěřovat GPS. Návody, mapy a navigace jsou skvělými pomocníky, ale nejsou všespásné. A stejně tak je to s jakýmikoli nástroji a strategiemi (nejen) v komunikaci. Mapa je totiž jen zjednodušenou interpretací skutečného terénu, který je ale vždy komplexnější a složitější. Pokud si osvojíte mentální model s příznačným názvem „Mapa není terén“, snížíte pravděpodobnost, že se dostanete do komunikační slepé uličky.
Feynmanova technika jako klíč k získání nových kompetencí
Umíte se učit? Protože pokud ne, možná se nevědomky obíráte o značný potenciál. Spousta z nás má učení spojené se školou a představí si pod ním klasické biflování dat, slovíček či seznamů nazpaměť. A většina z nás je asi ráda, že už to má za sebou. Pravdou ale je, že se učíme celý život. Ať už neúmyslně tím, jak na nás působí prostředí, nebo záměrně, když se třeba přihlásíme na kurz, webinář nebo workshop. Když už tedy investujete čas, peníze a úsilí, stojí za to prozkoumat, jak na to, abyste si z každé takové vzdělávací příležitosti odnesli co nejvíce. S tím vám může pomoci například Feynmanova technika, na kterou se dnes společně zaměříme.
VIDEO PODCAST: Jak připravit svůj tým na převzetí zodpovědnosti
Naši dva lídři jsou každý z úplně jiného těsta. A právě z toho jako firma těžíme. Šimon Steffal a Petra Sobotková se v podcastu Zážeh s Martin Hurych rozpovídali o tom, co je štve na tom druhém a jak s tím konstruktivně pracují. 🤝🏼 Pokud tedy máte v týmu rozdílné povahy vězte, že to může být spíše výhoda. Nejen pro lídry bude také užitečné téma vedení lidí a především zodpovědnosti – jak své lidi připravit na její převzetí a jak je k tomu motivovat. Druhým z našich firemních nosných témat je komunikace. A tak jsme se k ní stočili i v podcastu. Dozvíte se například, jak na tom aktuálně jsou malé a střední firmy co do komunikace a jak můžete komunikačně vytěžit kuřácké koutky. Ať už se tedy chcete dozvědět více o Mindset Mentors jako takových, chcete vést lidi, kteří produktivně přijímají odpovědnost, nebo pátráte po tom, jak lépe komunikovat, určitě si v podcastu najdete to svoje.
Jak vyzrát (nejen) na overthinking, aneb proč a jak pracovat s vedením pozornosti
Když svým myšlenkám dáme volný průchod, nezřídka jsme výsledkem překvapeni. Náš mozek se opravdu činí a je schopen vytvořit až kuriózní scénáře. Na začátku tohoto procesu je ale ještě něco. Aby v nás podnět mohl vyvolat myšlenku, musíme mu nejprve věnovat pozornost. Proto není od věci naučit se s pozorností pracovat a správně ji vést. Přímo totiž ovlivňuje charakter myšlenek, které budete mít a na jejichž základě budete jednat. To, kam směřujeme naši pozornost, je důležité i ve vztahu k overthinkingu a ruminaci. Tyto fenomény, jejich vznik a negativní dopad na lidské životy jsme podrobněji popsali v našem předchozím článku. Dnes se podíváme na to, jak cyklus ruminace či nadbytečného přemýšlení přerušit a jak mu efektivně předcházet.