Naučte se dobře strachovat: Nástroje, jak se méně bát a více radovat


Přiznejte si to. Život může být děsivý.

Sledujete zprávy a vidíte, co všechno se kolem děje.

Přicházíte o spánek, který vám kradou ustrašené myšlenky.

Bojíte se o blízké, o rodinu, o práci, o klima, o děti… nevíte, co bude a jaké to bude. 

Zažíváte vnitřní třes a společně s otázkami „proč“ a „co kdyby“ si na vlastní kůži zažíváte pocity úzkosti, strachu a bezmoci.Strach tu ale není proto, aby vás paralyzoval


Ačkoliv ho zřejmě nemáte moc v lásce, strach tu není od toho, aby vám kazil vaše plány. Naopak. Kdyby se vaši předci nebáli, asi byste tyto řádky teď nečetli. Strach je přirozenou emocí, která lidský druh odnepaměti chrání před nebezpečím. Dřív možná před divokými šelmami nebo krvelačnými barbary, dnes jsou potenciální hrozby možná jiné, méně viditelné, ale účinek mají stejný: 

Ať už utíkáte před medvědy nebo deadliny, dostávají váš mozek do režimu strachu, uvolňují hormony, které vám pomáhají připravit se na nebezpečí (jako například kortizol a adrenalin), tep se zrychlí, krevní tlak povyskočí a dech jede na plné obrátky.

Jsem ready. Teď tě ochráním.

Strach nám pomáhá reagovat na situace rychle a adekvátně, což může být životně důležité. Vzhledem k tomu, jak je ale režim strachu energeticky náročný, začíná být problémem, když tento režim jedete často. Kvůli nonstop režimu totiž tělo i mysl nejen vyčerpá, ale začne postupně vypínat další funkce, které odsune na vedlejší kolej (může to postihnout například imunitu či reprodukci).

Teď ale k tomu, co se děje v hlavě.


Kdy je strach v pořádku a jaká míra vystrašenosti už je k zamyšlení?


Jasně, určitě se někdy potýkáte se strachem a obavami. Nicméně, když se tyto emoce stávají příliš silnými a ovládají vaše myšlenky a jednání, mohou vás brzdit v tom, abyste skutečně „žili“.

Příklad:

To, že se vám třese hlas při zkouškách, potíte se při pohovoru nebo jste nervózní při setkání s novými lidmi, je prostě normální. Tyto situace mohou být náročné, ale jsou běžnou součástí života. Na druhou stranu, pokud se rádius strachu začne rozšiřovat a místo strachu ze schůzky začnete mít strach vyjít na ulici nebo se setkat s přáteli, může strach přerůst v patologické stavy, jako je například generalizovaná úzkostná porucha, panická porucha nebo sociální fobie. 

Asi je zbytečné říkat, že tyto stavy mohou způsobovat značné utrpení a omezovat schopnost plnit běžné úkoly a úspěšně fungovat ve společnosti… a proto se dnes podíváme na to, jak se strachem pracovat a prozradíme i nějaké účinné terapeutické postupy.


Umění dobře se bát: Udělejte si seznam svých největších strašáků


 • Strašák
 • Jak se kvůli němu cítíte
 • Poslední situace, kdy jste se ho báli

Tři body, které si napište vedle (nebo pod) sebe a zamyslete se, jak to máte vy.

Vedení takového seznamu vám pomůže nejen identifikovat situace, ze kterých máte strach, ale umožňují vám lépe se na ně připravit a zvládnout je.

Příklad:

 • Co je váš největší strach: Zprávy o hrozbách jaderné války.
 • Jak se kvůli tomu cítíte: Přepadá vás bezmoc a panika, hůř se vám spí a potřebujete blízkost druhého člověka, abyste se uklidnili.
 • V jaké situaci jste to zažili naposledy: Když jste v práci o obědové pauze klikli na novinky a viděli, že byla ostřelována jaderná elektrárna.

Tento seznam si samozřejmě můžete pravidelné aktualizovat, pokud se strachy mění. Nestojí zas tolik energie a navíc: zdánlivě „primitivní“ technikou získáváte krok za krokem větší povědomí o svých emocích, sbližujete se i s „ošklivými” pocity a zvyšujete svou emoční inteligenci. Pokud se pak setkáte tváří v tvář s některým ze svých strachů, neudeří v takové intenzitě a to je přesně to, po čem ustrašený člověk touží.


ABC technika proti strachu


ABC technika je součást kognitivně-behaviorální terapie (KBT) a pomáhá lidem zvládat myšlenky, emoce a chování v reakci na určité situace, v našem případě strach (ale dá se použít na téměř cokoliv)

Technika se skládá z několika kroků:

A – Aktivující situace: identifikujte situaci, která vyvolává negativní myšlenky, emoce a reakce.

B – Přesvědčení: zaznamenejte negativní myšlenky a přesvědčení, které máte v reakci na tuto situaci.

C – Následek: zaznamenejte, jaké emoce a chování jsou způsobeny vašimi myšlenkami a přesvědčeními.

Poté se zaměřte na své myšlenky a přesvědčení a zkuste je revidovat z racionálního pohledu

Je to skutečně pravda?

Existují důkazy, že tomu tak je?

Jaká je pravděpodobnost, že se to stane?

Tento krok se označuje jako D – Debatování myšlenek. Zvažte, zda jsou vaše myšlenky založené na faktických důkazech a zda jsou pro vás užitečné. Pokud ne, zkuste je nahradit myšlenkami, které budou racionálnější a konstruktivnější.

Nakonec zkuste nahradit negativní emoce a chování pozitivními a účinnými alternativami. Tento krok se nazývá E – Efektivní akce.

Příklad efektivní akce: můžete například vyzkoušet různé techniky dýchání nebo relaxace, abyste se uklidnili před mluvením před skupinou. 


Jak být vůči strachu více odolní? 


Jak jste viděli na předchozích příkladech, budování odolnosti vůči strachu vyžaduje to, abyste chviličku pobyli i s tím, co je vám nepříjemné. Pokud totiž okamžitě začnete strach maskovat, odhánět nebo popírat, propásnete tak možnost, jak jeho energii obrátit. K tomu dobrému, samozřejmě.

Neuropsycholožka Wendy Suzuki upozorňuje, že pokud nepříjemné pocity vezmete na milost, tak:

 1. si na ten pocit postupně zvyknete a zjistíte „ANO, SKUTEČNĚ MĚ TO NEZABIJE, PŘEŽIJU“,
 2. dáte si tím více času a prostoru pro vědomé rozhodnutí, jak zareagujete a jak se budete chovat.

Patříte-li mezi jedince, kteří se nadměrně strachují, pak zkuste tohle:

 • Uvědomte si své emoce. Vybavte si poslední nepříjemnou emoci a nechte ji, ať se k vám vrátí.
 • Dopřejte si nepohodlí. Jakmile se vám emoce vybaví, začněte si všímat, co s vámi dělá, což v případě strachu může například vyvolávat obrázky obávaného nebo vést k fyzickému diskomfortu.
 • Prociťte ji. Ponořte se do této emoce, zaměřte se na ni a neutíkejte.
 • Udělejte jinou volbu. Nyní přichází čas na zapojení vašeho prefrontálního kortexu, který společně s vaším rozhodnutím dokáže investovat energii úzkosti či strachu do něčeho produktivnějšího. A teď lidsky: využijte ,,nabuzení” ze strachu k něčemu, co vám bude víc k užitku. 

Může to být dokončení pracovního projektu nebo třeba zrytí záhonu. Cokoliv.

Čím častěji budete tyto kroky praktikovat, tím více se zautomatizují a tím častěji budete připraveni umět reagovat ve chvíli, kdy strach nebo úzkost udeří.


Odhalte kořeny


Vraťte se nyní k seznamu vašich největších strašáků a zamyslete se, proč se tam objevili právě oni. 

Odkud pocházejí? 

Jaké oblasti vašeho života nejvíce zasahují?

Možná jste zdědili celoživotní strach, protože pocházíte z rodiny, která zápasila s financemi, možná trpíte sociální úzkostí, protože vás kdysi na základce zesměšnili. Příkladů mohou být miliony. 

Důležité je ale tzv. přerámování. A to je výzva.

Dokážete tento zážitek drapnout a přehodnotit? 

To je totiž principem techniky tzv. reframing, která se často používá v psychoterapii. Spočívá v tom, že změníte úhel pohledu, jakým na určitou situaci nebo problém nahlížíte, takže se zdá být méně negativní, nebo dokonce pozitivní. To vám může pomoci zvládat strach, stres a problémy a vést přístupu, který bude pozitivnější.


A na závěr: zasloužené zrelaxování


Uf. Dnešní téma nebylo úplně easy peasy. Ale pokud jste vydrželi až sem, dobře jste udělali, máme totiž dárek pro odvážné, ze kterého jsme třeba zrovna my fakt nadšení. Kráááásně totiž voní. A vyvolává vzpomínky.

Čichová relaxace. Než se do ní ale pustíme, odpovězte prosím na otázku:

Zažili jste někdy, že vám konkrétní vůně něco nebo někoho připomněla? Jako by vás přenesla do úplně jiné doby, jiné země nebo do blízkosti jiné osoby?


Čichové stimuly jsou skutečně silné vyvolávače vzpomínek, protože jako jediný smysl má čich přímou cestu do hipokampu (zásadní paměťové centrum v mozku). Pokud tedy existuje nějaké čichové vodítko, které by vám vyvolalo hřejivou a něžnou vzpomínku, najděte ho. Možná to bude vůně palačinek, které vám dělala máma každou sobotu na snídani… možná bylinka, parfém nebo kytka, kterou vám nesměle nosila první láska na rande ke kinu. Vybavte si tuto vůni a ponořte se do vzpomínek, které vás hřejí. A pokud takovou vzpomínku nemáte, vytvořte si ji nyní. Najděte si esenciální olej, který na vás pozitivně působí, nakapejte ho do difuzéru nebo aromalampy, čichejte, odpočívejte a hlavně: pozorujte, jak strachy ztrácejí svou moc a pomalu odcházejí.

Článek vznikl ve spolupráci s Brainee akademií, online vzdělávacím kurzem o duševním zdraví a osobním rozvoji.

Autor článku: Brainee akademie

Zdroje:

 • Partnerský článek byl napsán přímo pro náš blog. Autorství článku: Brainee akademie

Odebírejte novinky ze světa komunikace! 


Další zajímavé články? Máme:


Změňte to.