Když to mezi kolegy neklape #2: Efektivní metody řešení konfliktů v pracovním prostředí
Znáte to - v každé organizaci se občas vyskytnou spory mezi zaměstnanci, nebo dokonce mezi členy týmu a jejich lídrem.
Ale co udělat, když se taková situace stane? Jak najít nejvhodnější řešení sporů? Direktivní rozhodnutí o tom, jak spor vyřešit často nestačí.
V tomto článku se podíváme na různé způsoby řešení sporů a pomůžeme vám najít ten nejlepší postup pro vaši organizaci.

O jaký konflikt jde?
V jednom z našich předchozích článků jsme psali o tom, proč je důležité vědět, o jaký typ konfliktu se jedná a jaké druhy sporů vůbec existují. Můžete si ho přečíst TADY>>

Při určování typu a výběru řešení konfliktů by organizace měly brát v potaz následující tři aspekty:
Povaha konfliktu: pokud konflikt neovlivňuje větší množství lidí, může k jeho vyřešení stačit neformální rozhovor mezi zúčastněnými stranami. Pokud je však konflikt závažnější a týká se více stran, může být zapotřebí formálnější přístup, například mediace.
Osobnost stran: při volbě přístupu k řešení konfliktu je třeba vzít v úvahu také osobnost zúčastněných osob. Některým osobám může například více vyhovovat neformální přístup, zatímco jiné mohou dávat přednost strukturovanějšímu a formálnějšímu procesu.
Cíle organizace: zvolený přístup by měl být v souladu s celkovými hodnotami a kulturou organizace a měl by podporovat její cíle a záměry.
A jak tedy konflikty řešit?
Zde je několik metod, jak řešit spory, které stojí za zvážení:
Nicméně, tato metoda řešení sporů má také určité nevýhody. Například strany mohou být příliš emocionální nebo neschopné nalézt řešení, což může vést ke ztrátám času a z toho plynoucí frustraci. Kromě toho, pokud existuje mocenská nerovnováha mezi zúčastněnými stranami, může být jedna strana příliš dominantní a přehlížet potřeby druhé strany. Proto je důležité najít rovnováhu mezi podporou přímé komunikace a využitím dalších metod řešení sporů, aby bylo dosaženo optimálního výsledku.


Poskytnutím školení zaměstnancům o efektivní komunikaci, týmové práci a dovednostech řešení konfliktů mohou organizace pomoci zaměstnancům lépe porozumět a zvládat vlastní emoce a reakce v konfliktních situacích. Je však vhodné zvážit, jakou formou je školení poskytováno.
Pro zlepšení komunikace jsou vždy vhodnější osobní workshopy, nikoli např. pasivní e-learning.
Některé konflikty mohou být však natolik závažné a emocionálně nabité, že může být obtížné je vyřešit pouze pomocí školení. V takových případech je nezbytné situaci deeskalovat a najít efektivní řešení, což může vyžadovat zapojení dalších odborníků, např. mediátora.
Externí mediátor je nestranná třetí osoba, která nemá na výsledku konfliktu vlastní zájem.
Může poskytnout nový pohled a pomoci stranám zapojeným do konfliktu vidět situaci z jiného úhlu pohledu.
Externí mediátoři mají často bohaté zkušenosti s řešením konfliktů a poskytují komplexnější přístup.
S využitím externího mediátora však mohou být spojeny náklady a řešení může trvat trochu déle, protože externí mediátor potřebuje čas na seznámení se se situací.

Před zapojením vyššího vedení nebo neutrální třetí strany do řešení konfliktu je zásadní pochopit jeho příčiny. Nalezení řešení, které pomůže naplnit požadavky všech zúčastněných, vyžaduje efektivní komunikaci a pochopení názorů a pozic. Efektivním zásahem lze napomoci ke snižování výskytu konfliktů, lepšímu soustředění zaměstnanců na práci, zvýšení produktivity, většímu pocitu podpory a vytvoření kultury otevřenosti, spolupráce a vzájemného respektu.
Organizace mohou využívat také kombinaci strategií k urovnání sporů na pracovišti a vybudování pozitivní pracovní atmosféry, která bude podporovat efektivní řešení sporů a zabraňovat tomu, aby se spory vymkly kontrole.
Pokud se vám dnešní článek s tipy líbil a chcete mít jistotu, že se o nových příspěvcích na blogu dozvíte jako první, přihlaste se k odběru našeho newsletteru.
Jaká opatření přijmete k urovnání pracovních sporů a k podpoře pozitivního pracovního prostředí ve vaší organizaci vy?
Změňte to.

Autorka článku: Veronika Vrábel Porteš
Zdroje:
(1) Spaho, K. (2013). Organizational communication and conflict management. Management-Journal of Contemporary Management Issues, 18(1), 103-118.
(2) Medina, F.J., Munduate, L., Dorado, M.A., Martínez, I. and Guerra, J.M. (2005). Types of intragroup conflict and affective reactions, Journal of Managerial Psychology, Vol. 20 No. 3/4, pp. 219-230.
(3) Lipsky, D., Seeber, R., Fincher, R. (2003). Emerging Systems for Managing Workplace Conflict: Lessons from American Corporations for Managers and Dispute Resolution Professionals. Industrial & Labor Relations Review. 57.